1. Anasayfa
 2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Kaba ve İnce İnşaat Nedir?

Kaba ve İnce İnşaat Nedir?
Kaba ve İnce İnşaat
1

Kaba ve İnce İnşaat Nedir? Sorusu inşaat üzerine işlem yapanların ve merak edenlerin son dönemlerde oldukça çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

İnşaat bölümü ince ve kaba işler olmak üzere farklı iki tür üzerine incelenmektedir. Fiyatlandırma çıkarılırken de kaba ve ince inşaat üzerine çeşitli fiyatlandırmalar sunulmaktadır. Kaba inşaat üzerinde hafriyat, beton, çatı işleri gibi işler yer alırken ince inşaat işlerinde elektrik tesisatı, su tesisatı gibi işler yer almaktadır. Hal böyle olunca birçok kişi kaba ve ince inşaat üzerinde birçok araştırma gerçekleştirmektedir. Sizlerde kaba ve ince inşaat işlerinin ne olduğuna ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kaba ve İnce İnşaat Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bu konudaki başlıklar

Kaba ve İnce İnşaat Nedir?

Kaba ve İnce İnşaat Nedir? İnşaat işlerinin kendi aralarında farklı kategorilere ayrıldığını bilmekteyiz. İnşaat yapı işleri, uygulanacak olan işlemlerin sırasına göre dahil edildiği ince ve kaba işler olmak üzere farklı iki tür kategoriye ayrılıyor.

Yapının dış kısmının tamamlandığı kaba inşaat ve kaba inşaatın tamamlanmasının ardından uygulanan ince detaylar olarak bilinen ince inşaat nedir ve uygulama pratikleri nelerdir, şöyle aktarılıyor.

Kaba ve İnce İnşaat İşleri Nelerdir?

İnşaatlar, yapım sürecinde kendi aralarında farklı evrelere ayrılıyor. Kaba ve ince olmak üzere aşama olarak uygulama farklılıkları bulunan kaba ve ince inşaat işlerinde kullanılan yapı malzemeleri de değişiklik gösteriyor.

Bunun yanı sıra İnşaat Malzeme Fiyatları ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, bağlantıya tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaba İnşaat Nedir?

İnşaatın minimum %40’ının tamamlandığı gösteren kaba inşaat nedir? Kaba inşaat, bina yapımının tesisat, boya-sıva, aydınlatma ve çerçeve uygulamalarının henüz tamamlanmadığı aşamalardan oluşuyor.  Kaba inşaat işlerinde ise, çimento, çakıl, kum, tuğla, beton ve dolgu malzemeleri kullanılıyor.

Kaba inşaat, binanın yapım projesinin büyük bir kısmının tamamlandığı anlamına geliyor. Bina yapımının dış kısmının tamamlandığı bu aşama, binanın kalitesini en doğru şekilde yansıtıyor. Kaba inşaat işlerinde kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli ve mukavemet gücü yüksek olursa, modern deprem mimarisi açısından o denli avantaj elde etmiş oluyor.

Kaba İnşaat İşleri

Binanın yapım aşamasında bitme noktasına yaklaşıldığını gösteren kaba inşaat işleri şöyle sıralanıyor:

 • Drenaj ve kazı işleri
 • Hafriyat işleri
 • Beton ve demir işleri
 • Mantolama işleri
 • Çatı işleri
 • Kaba sıva işleri
 • Tuğla ve gazbeton duvar işleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz liste başlıca ön plana çıkanlar olup birçok kaba inşaat işinin de yer aldığını söylemek mümkündür.

Kaba ve İnce İnşaat

İnce İnşaat Nedir?

İki farklı aşamadan oluşan inşaat işlerinde kaba inşaattan sonra ne yapılır? Yapısal sistemlerin ve binanın ayakta durmasını sağlayan dış kısmının tamamlandığı kaba inşaat işlerinden sonra, sıra ince inşaat işlerine geliyor. Kaba inşaat uygulamaları her ne kadar inşaatın bitmeye yakın olduğunu gösterse de ince inşaat işleri de iç mekânın detaylandırılmasında büyük önem taşıyor.

Taşıyıcı sistemlerin tamamlanmasının ardından, kaba inşaat uygulamalarını örten ve bu aşamadan sonra uygulanan ince inşaat işleri; boya-sıva, zemin kaplama, duvar kaplama, cephe kaplama, elektrik ve su tesisatı uygulamalarından oluşuyor.

İnce İnşaat İşleri

Binaların ana iskeletinin tamamlanmasının ardından iç mekân detaylandırılmasını sağlayan ince inşaat uygulamaları şöyle sıralanıyor:

 • Elektrik – su tesisatı
 • Kapı – pencere imalat ve montaj işleri
 • Yangın – kalorifer – asansör tesisatı
 • Dış cephe izolasyonu
 • İç duvar bölmelerinin boya – sıva işleri
 • Şap uygulaması
 • Dekorasyon işleri

Bahsedilen tüm bu uygulamalar, ince inşaat işleri kapsamında değerlendirilmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz liste başlıca ön plana çıkanlar olup birçok ince inşaat işinin de yer aldığını söylemek mümkündür.

Kaba ve İnce İnşaat Nedir?

Kaba ve İnce İnşaat Nedir? Sorusu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri kısa ve öz bir şekilde sizlere sunmaya çalıştık. Kaba inşaat işleri arasında drenaj ve kazı, hafriyat, beton, çatı, mantolama, tuğla gibi evin dış ve temel yapısını oluşturan işler yer alırken ince inşaat işlerinde elektrik, su tesisatı, kapı, pencere, asansör, boya ve dekorasyon işleri gibi evin iç yapısını oluşturan işler yer almaktadır. Bu durumdan dolayıdır ki, ev için fiyatlandırma sağlanırken kava ve ince inşaat işleri ayrı ayrı bütçe çıkartılarak hesaplanmaktadır. Sizlerde kaba ve ince inşaat işleri ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba, bu yazıya göre kaba inşaatın ana amacı yapıyı temel, taşıyıcı sistemi ve dış kabuğuyla inşa etmekken, ince inşaat da iç mekan ve dış cephe ile ilgileniyor. Bu iki tür inşaat arasındaki farkın daha ayrıntılı şekilde açıklanması ilginç olabilirdi. Teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir