1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Bina Sağlamlık Testini Kim Yapar?

Bina Sağlamlık Testini Kim Yapar?
0

Bir konutun ya da evin depreme dayanıklı olup olmadığı artık belirli bina sağlamlık testi ile anlaşılmaktadır. Binanın depreme dayanıklı olup olmadığına dair testler belirli yerlerden alınmaktadır. Bunlar; belediyeler, kaymakamlıklar, özel şirketler ve Çevre ve Şehircilik il müdürlükleridir. Eğer özel şirketlere test yaptırılmak istenirse öncelikle şirketin Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünden lisans alıp almadığı kontrol edilmelidir. Daha sonra yaptığı testler incelenmelidir. Testi yapacak olan şirketin kullanacağı laboratuvar çalışmalarını da yakından incelemek önemlidir.

Bu konudaki başlıklar

Bina Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

 
Öncelikle kimlere başvuru yapıldı ise oradan uzman ekibin gelmesi beklenir. Binanın depreme dayanıklılığını ölçmek için gelen ekip inceleme başlatır. Yüzeysel bakışlar ile ilk belirtilere bakılır. Röntgen yöntemi ile binanın kolonları, duvarları, statik özellikler detaylı incelemeler ile görüntülenir. Binanın fay hatlarına olan mesafesi dikkatli bir şekilde hesaplanır. Daha detaylı bilgi elde etmek için binadan karot alınır. Binanın kaç kat olduğu deprem testinin nasıl yapılacağını belirlemek için en önemli faktördür. 

Hangi Mekânlar Deprem Testi Yaptırabilir?

Öncelikle ev ve binalar ilk sırada yer almaktadır. Oluşan bir depremde sağlam olmayan ev ve binalarda daha çok can kaybı yaşanmaktadır. Okullar, hastaneler, siteler, sağlık ocakları, hastaneler, üniversiteler, fabrikalar ve kamu kurum ve kuruluşlar gibi birçok yerlere deprem testi yapılabilir. İnsan yaşadığı her mekân bu testten geçilmelidir. Aksi takdirde en ufak sallantıda can kaybı yaşanabilir. Bu tür gri dönüşümü olmayan olaylar yaşamamak için önlemleri önceden almak gerekir. 

bina sağlamlık testini kim yapar? 1


Deprem Testi Yaptırmak Ücretli Mi?

 Belirli bir ücret karşılığında deprem testi yaptırılabilir. Fakat binanın kat sayısına göre bu rakam da değişiklik gösterir. Binanın metrekaresine göre de değişiklik gösterir. Ücrete bakılmaksızın deprem testi yaptırmak gereklidir. Özellikle fay hattına yakın ya da  özel konumda olan bina, kurumlar yaptırmalıdır. Sağlamlık testi her ne kadar geçilirse o kadar bir tehlike arz eder. Bir can kaybı yaşandıktan sonra testi yaptırmanın bir anlamı kalmaz. Gecikmeden deprem testi yaptırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir