1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

MDF Nedir? Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

MDF Nedir? Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?
MDF Nedir Çeşitleri ve Fiyatları
0

MDF nedir? Çeşitleri ve Fiyatları nelerdir? Sorusu son dönemlerde ahşap bir yapı edinmek isteyenlerin sıkça araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

MDF veya orta yoğunluklu sunta, ahşap lifleri ve reçineden yapılmış bir tür mühendislik ahşap ürünüdür. Dayanıklılığı ve uygun fiyatı nedeniyle mobilya ve dolap için popüler bir seçimdir. Bu malzeme ayrıca kapı, raf ve diğer iç mekan uygulamalarında da kullanılmaktadır. Bu malzeme, ağaç liflerinin bir reçine bağlayıcı ile birleştirilmesi ve ardından karışımın bir tabaka halinde preslenmesiyle oluşturulur.

MDF’de kullanılan ağaç lifleri tipik olarak çam veya ladin gibi yumuşak ağaçlardır ve reçine genellikle formaldehit bazlı bir yapıştırıcıdır. Bu malzemelerin kombinasyonu, bükülmeye ve ayrılmaya karşı dayanıklı, güçlü ve dayanıklı bir malzeme oluşturur. Hepimiz hayatımızın bir noktasında MDF kelimesini duymuşuzdur. Peki, özellikle marangozlarda duyduğumuz MDF nedir? Çeşitleri ve Fiyatları nelerdir?

Bu konudaki başlıklar

MDF Nedir? Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

MDF nedir? Çeşitleri ve Fiyatları nelerdir? MDF, hafif, kullanımı kolay ve nispeten ucuz olduğu için mobilya ve dolap için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca neme karşı dayanıklı olması, neme eğilimli alanlar için mükemmel bir seçimdir. Ek olarak, bu yapı malzemesi herhangi bir dekora uyacak şekilde boyanabilir. Kapılar, raflar ve diğer döşeme parçaları gibi iç mekan uygulamaları için mükemmel bir seçimdir. Kesilmesi ve şekillendirilmesi kolaydır ve karmaşık tasarımlar oluşturmak için kullanılabilir. Ayrıca diğer malzemeler kadar gözenekli olmadığından ses yalıtımı ve yalıtım için mükemmel bir seçimdir.

Genel olarak MDF, dayanıklılığı, satın alınabilirliği ve çok yönlülüğü nedeniyle mobilya, dolap ve iç mekan uygulamaları için mükemmel bir seçimdir. Çalışması kolaydır ve karmaşık tasarımlar oluşturmak için kullanılabilir. Neme karşı dayanıklıdır ve ses yalıtımı için mükemmel bir seçimdir.

Bunun yanı sıra çeşitli İnşaat Malzeme Fiyatları ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

MDF Çeşitleri Nelerdir?

MDF ağaç liflerinden yapılmış bir tür işlenmiş ahşap üründür. Mobilyadan dolaplara ve döşemeye kadar çeşitli uygulamalarda kullanılır. Her biri kendi özelliklerine ve kullanımlarına sahip birkaç MDF çeşidi mevcuttur. Peki, bu MDF çeşitleri nelerdir? Gelin, hep beraber bakalım.

MDF çeşitleri arasında en yaygını sunta’dır. Sunta, bir reçine bağlayıcı ile karıştırılan ve daha sonra bir tahtaya preslenen ağaç liflerinden yapılır. Standart MDF olarakta geçen sunta genellikle mobilya, dolap ve diğer iç mekan uygulamaları için kullanılır. Aynı zamanda en ucuz MDF türüdür.

Diğer bir tür ise neme dayanıklı MDF’dir. Bu tür, onu neme karşı daha dayanıklı hale getiren özel bir reçine ile yapılır. Neme dayanıklı MDF, banyo, mutfak ve dış mekan mobilyaları gibi levhanın neme maruz kalacağı uygulamalar için idealdir.

Yangına dayanıklı MDF, yangına karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan özel bir reçine ile yapılan bir diğer türdür. Bu tip, levhanın şömine ve soba gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalacağı uygulamalar için idealdir.

Son olarak, yüksek yoğunluklu MDFLamvar. MDFLam, standart MDF’den daha yoğun ve daha güçlü olmasını sağlayan özel bir reçine ile yapılır. MDFLam, raflar ve tezgahlar gibi güç ve dayanıklılığın önemli olduğu uygulamalar için idealdir.

MDF çeşitleri arasından hangisini seçerseniz seçin, projeniz için en iyi kararı verebilmeniz için her türün özelliklerini ve kullanımlarını anlamak önemlidir.

mdf nedir çeşitleri ve fiyatları

MDF Fiyatları Nelerdir?

MDF Reçine ve mum ile birleştirilen ve daha sonra levhalar halinde preslenen ağaç liflerinden yapılır. MDF, sağlamlığı ve dayanıklılığı nedeniyle dolap, raf, mobilya ve diğer ahşap işleme projeleri için popüler bir seçimdir. Peki, MDF fiyatları nelerdir?

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, bu tür genellikle masif ahşaptan daha ekonomiktir. MDF fiyatları ürün çeşidine ve levha ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, MDF fiyatları, kalınlık ve kaliteye bağlı olarak levha başına 300 ila 4000TL arasında değişmektedir.

Seçtiğiniz MDF çeşitleri fiyatı etkileyecektir. Sunta en uygun fiyatlı seçenekken, MDFlam daha pahalıdır.  Ayrıca levhaların boyutu da fiyatı etkileyecektir. Daha büyük MDF levhaları, küçük olanlardan daha pahalıdır. MDF’nin maliyetine ek olarak, kesim ve teslimat maliyetlerini de hesaba katmanız gerekebilir. Pek çok kereste deposu ve ev geliştirme mağazası, kesim hizmetleri sunar ve maliyet, kesimlerin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Mağazaya bağlı olarak teslimat ücretleri de geçerli olabilir.

Genel olarak MDF, çeşitli ahşap işleme projeleri için kullanılabilen uygun fiyatlı ve çok yönlü bir malzemedir. MDF fiyatları ürünün cinsine, boyutuna, kalitesine, varsa kesim ve nakliye ücretlerine göre değişiklik göstermektedir.

MDF Nedir Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

MDF nedir? Çeşitleri ve Fiyatları nelerdir? Sorusu ile ilgili sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. MDF veya orta yoğunluklu sunta, ahşap lifleri ve reçineden yapılmış bir tür mühendislik ahşap ürünüdür. Dayanıklılığı ve uygun fiyatı nedeniyle birçok alanda kullanılmaktadır. Sizlerde MDF ve fiyatları ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir