1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Belediyeler Kentsel Dönüşüme Ne Kadar Destek Veriyor? 

Belediyeler Kentsel Dönüşüme Ne Kadar Destek Veriyor? 
0

Türkiye’nin büyük bir bölümü fay hatları üzerinde bulunuyor. Bu nedenle birçok il deprem kuşağında yer alıyor. Geçmiş yıllarda oluşan büyük çaplı depremlerin çoğunda yıkıcı etkisi olmuştur. Birçok ev yıkılmış binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Evlerin yıkılma sebepleri sadece deprem değil tabi.

Eski yapıların çoğu sağlam olmayan zeminlere inşa edilmiş ve sağlam olmayan malzemeler kullanıldığı için bazen küçük sarsıntılara bile dayanamayan evler yıkılıyor. Belediyeler artık eski yapılara ve deprem riski yüksek olan bölgelerdeki evlere kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeni evler inşa ediliyor. Peki, belediyenin bu kentsel dönüşüm projesinden kimler faydalanabilir ve belediyeler ne kadar destek veriyor.

Belediyelerin Başlattığı Kentsel Dönüşümden Kimler Destek Alabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve belediyelerin yaptığı kentsel dönüşüm projesi avantajından yararlanmak isteyen birçok kişi var. Ülkede hemen hemen bütün illerde deprem riski bulunuyor. Ayrıca risk bölgesinde artık eskimiş ve iyi bir yaşam sunmayan evlerin kentsel dönüşüme girmesi için vatandaşların belediyeye başvurarak risk raporu almaları gerekmektedir.

Eğer risk raporunda evin yıkılma kararı alınmış ise evde yaşayanların tahliye edilip o ev yıkılıp yerine yeni sağlam bir ev inşa edilir. Maddi durumu yetersiz olan ailelere ise devlet yine bir bütçe ayırıp evleri yapım aşamasında olan ailelere bin lira para desteğinde bulunuyor. Ayrıca bu bin liralık para desteğinin de artacağı söyleniyor. Sıkıntı yaşamadan sağlam yeni yapılara kavuşmak mümkün. Bunun için bulduğunuz ilde  belediyeye başvuruda bulunup hasar tespiti yapmaları yeterli olacaktır. 

Devlet Kentsel Dönüşüm Projesinde Ne Kadar Ev Yaptı Ve Ne Kadar Destekte Bulunuyor?  

Son on yılda devlet  3 milyona yakın konut yeniledi. Hala riskli yapıları yenileme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Bu dönüşüm için tüm yurtta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 110 milyar lira harcama yapıtı ve yapmaya da devam ediyor. Ülkede hala yapımı devam eden 330 bin dairenin de inşası sürüyor. Özellikle İstanbul’da birçok ilçede kentsel dönüşüm yapılarak konutlar yenilenmeye devem ediyor.  

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir