1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar?
Beyaz Çimento Nedir?
0

Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar? Soruları son dönemlerde çokça tercih edilmesi ile birlikte pek çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konu olmuştur.

Estetik bir renge sahip olması nedeniyle özellikle dekoratif çalışmalar ve restorasyon uygulamalarında yer alan beyaz çimento son dönemlerde oldukça sık bir şekilde tercih edilmeye başlanılmıştır. Beyaz çimentonun inşaat sürecinde sağladığı en büyük avantajlar arasında estetik görünümü ve mukavemet gücü yer almaktadır. Hal böyle olunca birçok kişi beyaz çimento ile ilgili olarak çeşitli araştırmalarda bulunmakta ve analizler gerçekleştirmektedir. Sizlerde beyaz çimento ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bu konudaki başlıklar

Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar?

Farklı alanlarda kullanılması, beyazlığı ve dayanıklı oluşu ile gri çimentodan farklılık gösteren beyaz çimento nedir? Beyaz çimento, içeriğinde yer alan saf hammaddeler ve geçirdiği farklı üretim süreçleri ile beyaz rengini elde ediyor.

Estetik bir renge sahip olması nedeniyle özellikle dekoratif çalışmalar ve restorasyon uygulamalarında tercih ediliyor. Kültür sanat merkezleri, spor kompleksleri, stadyum, köprüler ve metro istasyonu gibi birçok yer beyaz çimentonun kullanım alanı içerisinde bulunmaktadır. Peki, beyaz çimento ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? ve avantajları nelerdir? Bu soruları sizlere başlıklar halinde kısaca açıklayalım.

Bunun yanı sıra diğer İnşaat Malzeme Fiyatları ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Neden Beyaz Çimento Kullanılır?

Gri çimentoya kıyasla daha estetik bir görünümü olan beyaz çimento ile normal çimento arasındaki fark, sadece renkte kendini belli etmiyor. Gri çimento ile beyaz çimento arasındaki fark, daha çok üretim sürecinde ortaya çıkıyor.

Çimento üretiminde demir, krom ve nikel olarak kullanılan oksitler, çimentoya renk kazandırıyor. Bu süreçte oksitlerin minimum seviyede tutulması, çimentonun beyaz rengi elde etmesini sağlıyor.

Gri çimento estetik kaygının yüksek olduğu modern ve lüks yapı inşaatlarında pek fazla tercih edilmiyor. Modern ve lüks yapılarda estetik beklentiyi karşılamayan gri çimento yerini beyaz çimentoya devrediyor. Bu nedenle özellikle AVM, stadyum, iş merkezi ve lüks konut yapımında beyaz çimentonun kendine özgü estetik görünümünden faydalanılıyor.

Beyaz Çimento Nedir?

Beyaz Çimento Nerelerde Kullanılır?

Rengi ile gri çimentodan ayrılan beyaz çimento ne için kullanılır? Kendine özgü bir tasarım gerektiren özel dekoratif uygulamalar başta olmak üzere estetik kaygısı yüksek ve çeşitli onarım ve restorasyon uygulamalarında tercih ediliyor. Beyaz çimentonun genel olarak kullanım alanları şöyle sıralanıyor:

  • Prekast ve dekoraf yapı elemanları
  • Restorasyon projeleri
  • Kültür sanat merkezi projeleri
  • Bims ve gazbeton yapı elemanları
  • Spor kompleksleri
  • Stadyum
  • Metro ve tren istasyonu
  • Köprüler ve üst geçitler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz alanlar beyaz çimentonun kullanımında ön plana çıkan alanlardan oluşmaktadır. Bunların yanı sıra beyaz çimentonun bir çok alanda kullanıldığını söyleyebiliriz.

Beyaz Çimento Kullanmanın Avantajları

Beyaz çimentonun inşaat sürecinde sağladığı en büyük avantajlar arasında estetik görünümü ve mukavemet gücü yer alıyor. Aynı zamanda zemin kaplama uygulamalarında beyaz çimento kullanıldığında ışığı yansıtarak iç mekâna daha hoş bir görünüm kazandırıyor. Beyaz çimento yapı malzemesi olarak kullanıldığında ısı ve aydınlatma enerji maliyetleri minimuma düşüyor. Beyaz çimento kimyasal reaksiyonlara karşı yüksek dayanıklılığı nedeniyle inşaat yapımında düşünmeden tercih ediliyor. Yapılmış olan değerlendirmede ise en çok estetik yönü ile birlikte ele alındığı ve bundan dolayı kullanıldığını söyleyebilmek mümkündür.

Beyaz Çimento Suya Dayanıklı Mı?

Kullanım avantajları değerlendirildiğinde suya dayanıklılığı da ölçmek gerekiyor. Peki, beyaz çimento suya dayanıklı mı? Beyaz çimentonun kullanım alanları sıralanırken, hamam ve sauna gibi ortamların yapımında da kullanıldığını görebilirsiniz. Bunun nedeni ise, beyaz çimentonun suya karşı sağladığı yüksek dayanıklılık olduğu söylenebiliyor.

Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz Çimento Nedir? Ne İşe Yarar? Sorusu ile ilgili olarak sizlere edinmeniz gereken bilgileri kısa ve öz bir şekilde sunmaya çalıştık. Beyaz çimento, içeriğinde yer alan saf hammaddeler ve geçirdiği farklı üretim süreçleri ile beyaz rengi elde ederek bu ismi almıştır. Modern ve lüks yapılarda estetik beklentiyi karşılamayan gri çimento yerine tercih edilen beyaz çimen son dönemlerin en popüler inşaat malzemeleri arasında yer almaktadır. Sizlerde beyaz çimento ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir