1. Anasayfa
 2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir?
Köpük Beton
1

Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir? Sorusu son dönemlerde yükselen fiyatları ile birlikte en çok takip  edilen inşaat malzemeleri arasında yer almaktadır.

Köpük beton hafif betonlara verilen genel bir isimdir. Çatı ve zemin yalıtımı, Duvar ve dekoratif panel yapımı, yol altı dolgu malzemeleri ve prefabrik bina üretimi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle son dönemdeki maliyeti ile birlikte ev yapacak olanlar ve inşaat malzeme satıcıları tarafından sıklıkla araştırılan bir malzeme haline gelmiştir. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi köpük beton ile ilgili olarak bilgi almaya çalışmakta ve araştırma yapmaktadır. Sizlerde köpük betonun ne olduğu ve nerelerde kullanıldığına ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Bu konudaki başlıklar

Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Çok farklı kullanım alanlarına sahip köpük beton nedir ve köpük beton fiyatları nelerdir? Hafif betonlara verilen genel bir isim olan köpük beton içeriğinde çimento ve kum haricinde başka bir malzeme bulunmuyor. Köpük beton üretimi, kullanım alanları ve kullanım avantajları hakkında bazı bilgiler şöyle aktarılabiliyor.

Köpük beton fiyatları ile ilgili olarak şuanda sizlere net bir fiyat sunmamız pek mümkün değildir, artan enflasyon tutarları inşaat sektörünü doğrudan etkileyerek fiyatlarda bir dalgalanmaya sebep olmuştur. Bundan dolayı çeşitli firmalar arasında farklı fiyatlandırmalar yapılabilmektedir. Köpük beton tercih edecek kişilerin muhakkak bir piyasa analizi yaparak fiyat listelendirmesi yapması bütçe açısından önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra farklı İnşaat Malzeme Fiyatları ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Köpük Beton Nedir?

İçeriğinde yüksek oranda hava kabarcığı olan harçtan üretilen hafif betonlar, köpük beton olarak adlandırılıyor. 400 ile 1600 m3 kuru yoğunluğa sahip olan köpük betonlar, birbirinden farklı alanlarda kullanılabiliyor. Enzim bazlı doğal malzemeden üretilen köpük betonlar, insan sağlığına zararlı hiçbir özellik barındırmıyor.

Köpük Beton Üretimi

İçeriğinde yalnızca su ve kum bulunan köpük beton nasıl üretilir? Köpük beton, jeneratörde oluşturuluyor. Su ve kumun mikser yardımı ile karıştırılması sonucu elde edilen köpük beton, yalıtım ve dolgu işleminde kullanıldığı zaman uygulanacak olan yere pompa yardımı ile sevk ediliyor.

Köpük beton istenilen kıvama gelince kalıp harçlarına doldurulup, doğal bir şekilde kurumaya bırakılıyor. Kurutmak için farklı malzemelerden yararlanabileceğiniz gibi, doğal olarak da kuruma işleminin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Kesim aşamasına hazır hale gelen köpük betonlar, testere yardımı ile istenilen ölçülerde kesilmeye başlanıyor. Kesim işlemi tamamlandıktan sonra ise, satışa hazır hale getiriliyor.

Köpük Beton

Köpük Beton Nerelerde Kullanılır?

Köpük betonun kullanım alanları oldukça geniştir. Sizler için köpük betonun en çok kullanıldığı alanları listeleyeceğiz ancak bilmenizi istersiz ki, bu listenin dışında birçok alanda kullanılmaktadır. Yüksek yalıtım özellikleri bulunan köpük beton kullanım alanları şöyle sıralanıyor:

 • Çatı ve zemin yalıtımı
 • Ara kat yapımı
 • Yangın önleyiciler
 • Duvar ve dekoratif panel yapımı
 • Boşluk doldurulması
 • Yol altı dolgu malzemeleri
 • Şap üretimi
 • Kat bahçeleri
 • Prefabrik bina üretimi

Günümüzde yüksek yalıtım ve dayanıklılığı ile köpük beton, birçok alanda kullanım imkanı buluyor. Son yıllara kadar gerekli standart değerlerini karşılayamayan köpük beton, standart tekliflerini güncelledikten sonra, yalıtım, zemin ve duvar döşemelerinde sıklıkla kullanılmaya devam ediyor.

Köpük Betonun Avantajları Nelerdir?

Hafif beton olarak da bilinen köpük beton kullanım avantajları şöyle sıralanıyor:

 • Pratik olarak yerleşiyor.
 • Düşük yoğunluk dereceleri sayesinde hafif olarak kullanılıyor.
 • Yük dağıtımı ve yayılım işlemlerinde oldukça başarılı sonuçlar gösteriyor.
 • Ses ve ısı yalıtımını yüksek oranda sağlıyor.
 • Yüksek oranda su emme özelliği gösteriyor.
 • Yapısal çözünmeye karşı dayanıklılık gösteriyor.
 • Çatlak risklerini en aza indiriyor.
 • Çözünme ve donma tehlikelerine karşı yüksek dayanıklılık gösteriyor.

Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Köpük Beton Nedir? Fiyatları Nelerdir? Sorusu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlere kısa ve öz bir şekilde aktarmaya çalıştık.Köpük beton,çatı ve zemin yalıtımı, Duvar ve dekoratif panel yapımı, yol altı dolgu malzemeleri ve prefabrik bina üretimi gibi birçok alanda kullanılan esasında hafif beton olarak bilinen ancak yaygın bir şekilde köpük beton olarak anılan bir inşaat malzemesidir. Sizlerde köpük beton hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba, makalede köpük betonun avantajlarından bahsedilmiş ancak dezavantajları hakkında bir bilgi bulunmuyor. Dezavantajları hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir