1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Bir Evin Ruhsatı Nasıl Alınır?

Bir Evin Ruhsatı Nasıl Alınır?
yapı ruhsatı
0

Oturma ruhsatı yeni ev almış olanlar için en çok sorduğu soruların başında gelir. Etrafımızda devamlı inşaatı tamamlanmam yeni binalar mevcuttur. Oturma ruhsatı inşaat çalışmaları bittikten sonra ruhsatlı bir yapıda yaşamın başlayabilmesi için belediyeden alınan izin belgesine verilmiş olan isimdir. Bu izin belgesini alabilmek için bir takım belgeler gereklidir. Belirli olan bir bölgede proje veya binanın inşa edilebilmesi için ilk önce yasal izinlerin alınması gereklidir. Bir inşaatı başlatmak için gerekli en önemli izin belgesi de oturma ruhsatıdır.

Oturma Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Oturma ruhsatı sadece yeni ev almak talebinde olan kişileri alakadar eden bir konu değildir. Oturduğunuz bina ve evin ruhsatının olup olmadığını sorgulamanız ileriki zamanlarda problem yaşamanın önüne geçer. Oturma ruhsatı olup olmadığını anlamak için iki yöntemi başvurulur. İlk seçenek olarak bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek imar biriminden oturum izin belgesini sorgulayabilirsiniz. İkinci olarak belediyeden bu sorgulamayı gerçekleştirebilmeniz için oturmuş olduğunuz komuta ait bilgilerin eksik olmadan verirseniz binada oturduğunuzu kanıtlamış olan evraklar beraber yanınızda olması gerekir. E-devlet üzerinden oturma ruhsatı belgesini sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için oturduğunuz konutun tapusunu sizin üzerinize olması gereklidir. Eğer tapu sizin üzerinize değilse tapu kimin adına ise o kişinin giriş bilgileri ile giriş yapması gerekli olacaktır.

Oturma Ruhsatı Nereden Alınır?

Oturma ruhsatı alabilmek için bazı belgelere sahip olma koşulu aranır. Bu adım sonrasında yapı sahibinin veya müteahhitin gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvuru yapması ve oturma ruhsatı için dilekçe doldurması gerekir. Bu dilekçe alındıktan sonra belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı kullanma izin teknik birimleri yapı alanının kontrol edilebilmesi için bölgeye gelip yapının iskana uygun olup olmadığına dair karar alır. Tüm koşullara ve oturmaya uygun bir şekilde tamamlamış olduğunun kanaatine varılması sonrasında noter onaylı bir taahhütname istenir. Bu istek taahhütnamenin de yapı kullanma izni amirliğini elden teslim edilmesi şartı vardır. Bu işlemlerin beraberinde emlak vergisi iskan ödemeleri ve katılım payları ödemeleri de gerçekleştikten sonra yapı kullanım izin belgesi alınabilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir