1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Ev Sahibi Kiracısını Evden Çıkarabilir Mi?

Ev Sahibi Kiracısını Evden Çıkarabilir Mi?
0

Kiraladığınız mülkün sahibi sizseniz, kiracıyı tahliye etmek için geçerli bir nedeniniz olmalıdır. Çünkü kiracı ‘ben gidiyorum’ demediği sürece normal şartlarda bir kiracıyı tahliye etmek mümkün değildir. Sadece belirli koşullar altında mülkünüzde yaşayan bir kiracıya dava açabilirsiniz.

Bu konudaki başlıklar

Ev Sahibinin Konaklamaya İhtiyacı Varsa, Ev Sahibi Kiracıyı Evinize Tahliye Edebilir

Kendiniz, annenizin, babanızın, erkek kardeşinizin veya kız kardeşinizin bir ihtiyacı varsa veya kendiniz veya ailenizin fertleri için bir ev açmak üzereyseniz, malik olarak kiracıyı tahliye etmek için dava açabilirsiniz. Ancak burada iki yasal şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Şartlar şu şekildedir: Kira kontratı bitene kadar bekleyin ve sürdüğü sürece eve ihtiyacınız olduğunu kanıtlamalısınız. Koşulları sağladıktan sonra ihtiyaç sahibi kiracıya dava açabilirsiniz. Tahliye kararı sonrasında tahliye ettiğiniz bir evi kira sözleşmesinde belirtilen süre boyunca yasal olarak kiralayamazsınız. Aksi takdirde kiracının sizden en az 12 aylık kira ödemenizi talep etme hakkı vardır

Kiracı Kirayı Geciktirirse Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarabilir

Kiracı aynı yıl içinde iki kez kirayı geciktirirse ve ev sahibi olarak iki ihtar gönderdiniz, kira süresi sonunda tahliye duruşmasını açabilirsiniz. Davayı kazanırsanız, kiracı tahliye edilebilir.

Kiracı 10 Yıldır Aynı Evde Yaşadıysa Tahliye Mümkün Olabilir

10 yıllık sürenin sonunda ev sahibi yasal olarak kiracıyı tahliye edebilir. Bunun için ev sahibinin kira süresinin bitiminden 3 ay önce evden çıkmak istediğini kiracıya yazılı olarak bildirmesi gerekir. Ancak bu durumda ev sahibi, kiracının kalacağı yeni ev için emlakçı komisyon masraflarını veya nakliye ücretlerini ödemek zorunda kalacaktır. Alternatif olarak, kiracı kira farkını kiracıya ödeyebilir.

Kiracı, Kira Süresi Bitmeden Mülkü Terk Edebilir Mi?

Kiracılar sebep göstermeksizin binadan ayrılabilirler. Ev sahibine zarar vermeyin: Ev sahibi bu evi ne kadar erken kiraya verirse, o kadar uzun süre evde kalacaksınız. Burada mal sahibinin mağdur olmaması önemlidir. Alternatif olarak, evi hemen terk etmeniz gerekiyorsa, evin kiralanacağı dönem için ev sahibinin kirasını ödeyebilirsiniz. Böyle bir ödemeden kaçınmanın iki yolu var: Ya erken uyarı verebilirsiniz ya da aynı koşulları kabul edecek başka bir kiracı bulabilirsiniz ve ev sahibiniz hemen kabul edecektir.

İlginizi Çekebilir
sıva çatlağı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir