1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

İstanbul Kentsel Dönüşme Giren İlçeler

İstanbul Kentsel Dönüşme Giren İlçeler
0

Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıllar önce aldığı kentsel dönüşüm ve düzenleme projesi kapsamında çalışmalar günümüzde de devamlılığını sürdürmektedir. Tüm ülke genelinde başlatılan bu projede en fazla önem verilen bölgeler ise deprem bölgeleri olmaktadır. İstanbul kentsel dönüşüme giren ilçeler özellikle depreme dayanıklı ve yeni yapılarda ikamet etmek isteyenlerin tercihi haline gelmektedir.

Son yıllarda İstanbul’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda birçok eski ve depreme dayanıksız yapı yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilmiştir. Bu kapsamda çalışmalar sürmekte ve her geçen gün hızlı bir şekilde eski yapılar yenilenmeye devam etmektedir.

Bu konudaki başlıklar

Kentsel Dönüşüm Neden Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde ortaya konulan ve mecliste onaylanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile başlayan ve halen devam eden kentsel dönüşüm projeleridir. Bu projeler hem özellikle deprem bölgelerindeki şehirlerin depreme dayanıklı hale getirilmesine hem de şehircilik anlamında çarpık kentleşmenin önüne geçmektedir. Böylece daha yaşanılabilir bir şehir anlayış ortaya konulmaktadır.

Kuzey Marmara Fay hattının geçtiği İstanbul ise Türkiye’nin en riskli deprem bölgelerinden bir tanesi olduğundan kentsel dönüşümden en çok faydalanan şehirlerden bir tanesi olarak göz önüne çıkmaktadır. İstanbul’da kentsel dönüşüm ilk olarak 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden en çok etkilenen bölgelerden başlayarak tüm şehir geneline yayılmaya devam etmektedir.

İstanbul’da Kaç Yapı Kentsel Dönüşümden Faydalandı?

Kentsel dönüşüm projelerinin başlamasıyla İstanbul’da en riskli bölgelerde ilk olarak uygulamalar gerçekleşmiştir. Bu kapsamda 2022 yılına kadar olan süreçte İstanbul’da birçok ilçede riskli yapılar yıkılarak, yeni ve dayanıklı yapılara dönüştürülmüştür.

Bugüne kadar Esenler’ de yaklaşık 56 bin, Gaziosmanpaşa’da yaklaşık 5 bin, Üsküdar’da 4 bin ve diğer ilçelerle beraber toplamda 100 binden fazla yapının kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tespit edildiği görülmektedir. Bu riskli yapıların büyük çoğunluğu yıkılarak dönüştürülmüştür. Bu süreçte ev sahiplerine ise devlet yardım desteği sağlayarak mağdur olmamalarını sağlamıştır.

Geriye kalan yapıların ise İstanbul kentsel dönüşüm projesi kapsamında dönüştürme işlemleri belediyeler tarafından devam ettirilmektedir.

İstanbul’da Hangi İlçeler Kentsel Dönüşümde?

İstanbul’da 39 ilçede kentsel dönüşüm günümüzde devam etmektedir. Bunlardan en yoğun şekilde kentsel dönüşüm gerçekleşen ilçeler; Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Esenyurt, Esenler, Beyoğlu, Üsküdar, Güngören, Pendik, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Zeytinburnu ve Şişli olarak göz önüne çıkmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir