1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Ev Ruhsatı Ne Kadar 2022? 

Ev Ruhsatı Ne Kadar 2022? 
0

Bir yapının inşaatının gerçekleştirilmesi için ilgili belediyelerden alınan ev ruhsatı fiyatları 2022 yılı için de belirlendi. İmar Kanunu kapsamında belirlenen kriterler, yeni yılda da ev ruhsatı fiyatlarında farklılık oluşturdu. Aynı zamanda yapının inşa edileceği belediyeye bağlı olarak ev ruhsatı fiyatları farklılık gösterebilmektedir. İmar Kanunu kriterlerine uygun olarak belirlenen fiyat tarifeleri üzerinden her belediye kendi fiyatını oluşturabilmektedir.

Bu konudaki başlıklar

Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ev ya da yapı ruhsatı, bir yapının inşaatına başlanabilmesi için şehirlerde belediyeler tarafından, belediyelerin kontrolü altında olmayan bölgelerde ise valilikler tarafından verilen izin belgesidir.

Ev ruhsatı alabilmek için bazı evraklar ile beraber arsa sahibinin kendisi ya da vekâleti ile ilgili makamlara başvuruda bulunulması gerekir. Ardından onay süreci başlamaktadır. İlgili makamlar eksiklerin olup olmadığını kontrol ederek inşaatın yapımına izin verirler ya da eksiklerin giderilmesini teklif ederler. Bu süreç 30 günlük bir süreçtir ve en geç 30 gün sonra sakıncalı bir durumun olmaması halinde talep eden kişiye ev ruhsatı verilmektedir.

Ev Ruhsatı Alabilmek İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Ev ruhsatı almak isteyen kişiler, arsaya ait bir kroki ve arsanın tapusu ile beraber tapu kadastro müdürlüklerine müracaat etmelidir. Buradan alınacak izin belgesinin yanında; arsa tapusu, kroki, imarın projesi, yapının içerisinde yer alacak diğer projeler (elektrik, su tesisatı, kalorifer tesisatı, statik projesi vb.) ile beraber ilgili belediye veya valiliklerde dilekçe oluşturulabilmektedir. Ekipler tarafından incelenen belgeler sonucunda ev ruhsatı izin belgesi alınabilmektedir.

Ev Ruhsatı Fiyatları 2022

Bu yıl ev ruhsatı almak isteyenler için belirlenen fiyatlar, yapının tipine göre değişiklik göstermektedir. Belirlenen fiyatlar ise yapının inşa edileceği metrekare bazında değerlendirilmektedir. Bu nedenle yapı inşa ettirmek isteyenler tarafından ev ruhsatı ne kadar 2022 sorusu oldukça fazla merak edilmeye başlanmıştır.

Konut ve rezidans gibi yapılar için bu yıl belirlenen ev ruhsatı fiyatları 1.000 metrekareye kadar olan yapılarda, metrekaresi 12,92 TL olarak belirlenmiştir. 1.000 metrekareden 10.000 metrekareye kadar olan yapılarda ise 14,20 TL iken, 50.000 metrekareye kadar 15,1 TL olmuştur.

Evler ve rezidanslarda 50.000 metrekare ve 100.000 metrekare aralığında olan yapılarda metrekaresi 16,29 TL olurken, 100.000 metrekare ve üzeri yapılarda metrekaresi 17,18 TL olacak şekilde ev ruhsatı ücreti ödenmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir