1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Evim Kentsel Dönüşüme Giriyor mu Nasıl Öğrenebilirim  

Evim Kentsel Dönüşüme Giriyor mu Nasıl Öğrenebilirim  
0

Ülkemizin genç oluşumlu bir yapıya sahip olması durumunda deprem riski yüksektir. Türkiye’nin yüzde 90nı deprem bölgesindedir. Yıllardan beri sürekli depremler yaşanıyor ve maalesef birçok yıkıcı deprem yaşanmıştır. Binlerce kişi bu depremlerde hayatını kaybetti. İşte bu tür acı olayların yaşanmaması için tedbirlerin mutlaka alınması gerekir. Çünkü insan hayatı hiçbir şeyden daha değerli değildir. Türkiye’nin birçok ilinde özellikle deprem bölgesinde yer alan evlerin kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor. Evleriniz sağlamlığını yitirmişse ve konforlu bir hayat sürdüremiyorsanız kentsel dönüşüm projelerinden yararlanarak evlerinizi yenileye bilirsiniz. 

Kentsel Dönüşüm Sorgulama Nereden Ve Nasıl Yapılır? 

Eviniz eskimiş ve depreme dayanıksız bir hale gelmiş ise belediye başvuru yaparak kentsel dönüşüme girmesini talep edebilirsiniz. Evinizin Kentsel dönüşüme girmesi için eski yıpranmış artık hayat standardına uymayan bir hal almışsa belirli kurallar çerçevesinde evler kentsel dönüşüme girer. Peki kentsel dönüşüme girecek olan evin yani binanın hak sahiplerinin kaçta kaçı onay vermeli? Binada komut sayısı birden fazla olan yapıların hak sahiplerinin 2/3 nin onay vermesi gerekir.

Planlama ve altyapı hizmetlerine göre deprem riski sonucunda, deprem riskli hasarlı ve kullanım ömrünü tamamlamış binaların hak sahiplerinin de ortak kararı ile Kentsel dönüşüm için başvuruda bulunur. Ve hak sahiplerinin 2/3 ile karar alınan dönüşüm için binanın nasıl yapılacağı kararı alınır ve bina ortak karar protokolü hazırlanır. Eğer belediye onay verirse kentsel dönüşüme bundan sonra müteahhitler çalışmayı sürdürür. 

Kentsel dönüşüm Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Binanızın eskidiğini ve yaşamınızı rahat bir şekilde idame ettirmediğinizde belediyeye kentsel dönüşümbaşvurusuyapabilirsinizBununiçin de belediyelerin kentsel dönüşüm sorgulama sayfasından binanızı sorgulayarak risk bölgesinde olup olmadığını öğrenmek mümkün. Riskli alanlar ise bakanlar kurulu ile belirlenir ve alanın riskli alan sayılması için en az 15 bin metrekare olması gerekir.  Belediyeden kentsel dönüşüm projesi için olumlu yanıt geldiğinde şu evraklarla başvuruyu yapabilirsiniz. 

  • T.C kimlik fotokopisi
  • Konutun tapu senedi
  • Binanın riskli olup olmadığına dair alınan rapor
  • Binayı tahliye ettiğine dair yeni evin ikamet beldesi 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir