1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Ev Sahibi Kiracısını Hangi Durumlarda Evden Çıkarabilir?  

Ev Sahibi Kiracısını Hangi Durumlarda Evden Çıkarabilir?  
Ev Sahibi Kiracısını Hangi Durumlarda Evden Çıkarabilir?
0

Yükselen enflasyon sebebi ile meydana gelen kira artışları ev sahibi ve kiracıların kendileri ile ilişkilendirebileceği konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını gerektirmektedir. Bu konulardan birisi de ev sahibinin hangi durumlarda kiracısını evden çıkarabileceğidir. Eğer kiracı iseniz öncelikle bilmeniz gereken şey düzgün bir şekilde hazırlanmış bir kontrata sahip olmanız gerektiğidir.

 Kontratınız başınıza gelebilecek herhangi bir olumsuz durumda sizin için hayat kurtarıcı görevi üstlenebilir. Bu nedenle iş sözleşmenizin kira bedelinizi, bu bedelin nasıl ve ne zaman aralığında ödeneceğini içerdiğini ve yapılacak herhangi bir kira artışında, artışın ne şekilde olacağını net bir şekilde içerdiğinden emin olmalısınız. 

Ev Sahibi Kiracısını Hangi Durumlarda Tahliye Etme Şansına Sahiptir?

Kiracının düzenli olarak kira ödemesi yapması şarttır. Eğer kiracı bir kira yılı içinde 2 kere kirasını geciktirmişse ev sahibi bu konuda işlem yapabilir. Ev sahibi bu yaşanan gecikmeler bağlamında 2 haklı ihtar ve 2 kez icra takibine başvuruda bulunabilir. 30 gün içinde kiracı herhangi bir ödeme yapmaz ise ev sahibine evden tahliye şansı doğar. Kiraladığınız taşınmazda ev sahibine bildirmeden bazı şeyleri yapamazsınız. Ev sahibinden habersiz girişeceğiniz ciddi tadilatlar, yıkımlar ve yüz karartıcı suçlar işlemeniz kiracının zararına olacaktır. Bu eylemlerin tespiti sonucunda ev sahibi tahliye talep edebilir. Eğer ev sahibin elinde uygun bir tahliye taahhüdü var ise kiracısını evden çıkarabilir.

Ev Sahibi Kendim Oturacağım Diye Kiracıyı Evden Çıkarabilir Mi?

Taşınmaz kiralamalarında mal sahibi kanunen haklı gerekçeler sunarak kiracısını evden çıkarabiliyor. Peki, ev sahipleri kiracısını kendim oturacağım diyerek çıkarabilir mi? Bazı durumlarda ev sahibi, Borçlar Kanunu gereğince kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kendisi, eşi, altsoyu ve üstsoyu gibi kişilerin konut veya işyeri ihtiyacından dolayı kiracısını çıkarabiliyor. Ancak bunun için gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Bir kiracı olarak ileride olumsuz bir durum yaşamamak adına yaptığınız kontratın kesin ve net olduğuna emin olmalısınız. Aynı şekilde bir ev sahibi olarak da yaptığınız kontratın sizin ve kiracınızın herhangi bir problem yaşamaması adına açık olduğundan emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir