1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

İskan Belgesi Olmazsa Ne Olur? 

İskan Belgesi Olmazsa Ne Olur? 
0

Bir evi almadan önce nereden nasıl bir ev alınmalı araştırıldıktan sonra bütçeye göre ev alınır. Fakat evin konumu büyüklüğü ve fiyatının dışında evin tapusu ruhsatı iskan belgesi gibi önemli prosedürlerin tamam olması gerekiyor. Bu saydıklarımız dışında herhangi bir eksik olursa ne olur ne gibi sorunlarla karşılaşılır açıklayalım ama önce İskan belgesinin ne olduğunu açıklayalım.  İskan belgesi, evin ruhsatı alınıp inşa edilip tamamlanınca alınan belgedir. Yani evin oturuma ve kullanma izin belgesidir. İskan belgeleri belediyelerin imar müdürlüğünden alınır. 

İskan Belgesi Nasıl Alınır?

İskan belgesi evin bağlı olduğu belediyeden inşaat sahibinin ve ya müteahhit tarafından dilekçe verilerek alınır . İskan belgesini almak için evin tüm belgeleri yapı ruhsatı gibi tüm prosedürlerin tam olması gerekiyor. Ayrıca inşaatında tamamlanması ve gösterilen projeye göre hazır hale getirilmesi gerekiyor. Yani yapı ruhsatı alındıktan sonra 2 yıl içerisinde yapının inşaatına başlanması gerekir. 5 yıl içerisinde de yapının tamamlanması gerekir. Tamamlanan inşaata belediye tarafından bir görevli gönderilip evin kullanıma hazır olduğunu ve belirtilen plan projeye uygun bir şekilde  yapıldığı belirtilir ve tasdikli bir şekilde iskan belgesi verilir.  Herhangi bir belgesi eksik olan inşaata iskan belgesi verilmiyor. Peki iskan belgesi olmazsa ne olur ve iskansız ev alınır mı? Açıklayalım. 

İskan Belgesi Olmayan Ev Alınır Mı?

Bir bina için iskan belgesi demek inşaat çalışmaları tamamlanmış ve oturuma hazır hale gelmiş demektir.  İskan belgesi olmayan yapıların ise hala inşaat oldukları görünür ve bu şekilde satışı yapılan daireler için tapu alınırken daire tapusu değil de arsa hissesi olarak satılır. Yani iskansız ev alırken daire tapusu yerine arsa tapusu verilir. Eğer başka daireler de varsa arsa hisselere bölünür. 

Peki iskan belgesi olmayan evlerin ne gibi eksikleri olur. Evin tapusu olmaz en başta. Evin elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri olmaz. Ayrıca ev kredisi çekip ev almak isteyenlere ev kredisi verilmiyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için iskan belgesi şarttır. İskan belgesi olmayan evleri almamak gerekir. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir