1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Tekerlekli Konteyner Yasal Mı?

Tekerlekli Konteyner Yasal Mı?
Tekerlekli Konteyner Yasal Mı?
0

Günümüzde konut ihtiyacının artması ile birlikte, yüksek maliyetler ve yaşanacak alan seçimi gibi hususlar yanında bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu durum ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini uzunca bir süre ertelemesine yol açmaktaydı. Son dönemde popüler hale gelen ev sistemleri ise, ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürmektedir. Günümüzde en revaçta olan ve en kolay elde edilebilir evlerden biri de konteyner evlerdir. Düşük bütçelerle sahip olunabilen evlerin taşınabilir özellikte olmaları da ayrı bir artı kazandırmakta ve tercih sebebi olmaktadır. 

Tekerlekli Konteyner Nedir?

Tekerlekli konteyner evler mobil evler olarak da isimlendirilir. Kurulumu kolay ve müstakil evler düşünüldüğünde oldukça düşük maliyetli, istenilen şekilde tasarlanabilen, ekolojik özellikleri ile çevreye uyumlu ve çevreye zarar vermeyen, barınma için kullanılabileceği gibi çalışılan iş alanlarında kullanılmak üzere de geçici çözümler sunan evlerdir. Tekerlekli konteyner evlerin özellikleri arasında; sabit bir alana konumlandırılmak zorunda olunmadan taşınabilir olması en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Sabit evlerde konum seçimi zor ve önemli bir durumken, tekerlekli konteyner evlerin özellikleri sayesinde, bir konumdan başka bir  konuma rahatlıkla taşınabilir. Çevre dostu olmaları sayesinde doğa ile de barışık, hoş görünümleri ile oldukça şirin ve kullanışlı evlerdir. 

tekerlekli konteyner yasal mı? 1

Tekerlekli Konteyner Evler İçin Ruhsat Gerekli Midir?

Her konut sahibi olmak isteyen kişilerin merak ettiği gibi, tekerlekli konteyner eve sahip olmak isteyenlerin de en çok merak ettiği konulardan biri yapı ruhsatı gerektirip gerektirmediği sorusudur. İmar Yasasının 5. madde hükmü ile bağlı olan karara göre; sürekli veya geçici, su üzerine ya da kara üzerine yapılacak olan yapılar için de gerekli izinlerin alınması gerektiği belirtilmiştir. Tekerlekli konteyner evler müstakil bir konum durumunda olmasalar bile, kanunda geçen geçici evler kapsamına girmektedir. Dolayısı ile tekerlekli konteyner bir eve sahibi olmak istenildiğinde, gerekli olan izinlerin gerekli yerlerden alınması gerekir. Gerekli izinler alındıktan sonra, konteyner evler ile ilgili işlemlere başlanarak, diğer evlere nazaran çok daha kısa sürede ve çok daha az maliyetler bu evlere sahip olunabilir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir