1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır?

Deprem Testi Nasıl Yaptırılır?
1

Deprem ülkemizin ortak sorunlarından biridir. Önlenemese de önlemler alınarak etkileri azaltılabilir. Bu noktada depreme dayanıklılık testi nasıl yapılır sorusu ortaya çıkıyor. Bu işlem için bina için hazırlanan projeler kontrol edilir, proje yoksa rölövesi hazırlanır. Daha sonra binadan bir çekirdek alınır ve test için gönderilir. Binada önceden hasar varsa, bu durum araştırılacaktır.

Aynı zamanda taşıyıcı kolonları, kirişleri, perdeleri, zeminleri, temelleri belirleyin, betonarme pas olup olmadığını kontrol edin. Toprak kalitesi de çok önemlidir. Saha için saha etüt raporu hazırlanır. Binanın 3 boyutlu modeli bilgisayar ortamında yapılır ve depreme dayanıklı hale getirilmesinin yolu hesaplanır. Son aşamada ise bu veriler gözden geçirilerek depreme dayanım deney raporu hazırlanır.

Binayı Test Ettirmek İçin Nereye Gitmeliyim?

Deprem testi öncelikle alanında uzman firmalara başvurabilirsiniz. Depreme dayanıklılık testi alanında firmamız uzman ekibi ile en ekonomik hizmeti sunmaktadır. Sismik testler çerçevesinde yapının taşıyıcı sisteminin test edilmesi, çekirdekli betonarme destek kolonlarından numune alınması ve yapının betonarme ile belirlenen beton dayanımının belirlenmesi gibi tespitler, bölgede şantiye raporu hazırlanması işin bulunduğu yerde yapılmalıdır. Aksi takdirde binanın deprem güvenliği ile ilgili gerçek sonuçlar alınamaz. Bu konuda deprem konusunda uzmanlaşmış firmalardan hizmet alınması önemlidir.

deprem testi nasıl yaptırılır? 1

Bina Performans Analizi Yapacak Şirketi Nasıl Seçerim?

Bina performans analizleri yani depreme dayanıklılık testleri için özel firmalardan hizmet alabilirsiniz. Bu şirketlere denetim firmaları denir. Bu firmaların seçimi yapılan testin kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Depreme dayanıklılığa ve inşaat güçlendirme konusuna uzman inşaat mühendisleri bakar. Öncelikle bu firmaların vekâletnamesi olması gerekmektedir, bu yetki belgeleri T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Bu tesislerin iyi kurulmuş tesisler olması da çok önemlidir. Bu sebeple daha önce yapmış oldukları çalışmaları mutlaka kontrol etmeleri gerekmektedir. Gerekirse eski müşterilerle iletişime geçmelisiniz. Firmaların deprem uzmanı inşaat mühendisi ve teknik eleman çalıştırması da önemlidir ve bunun araştırılması gerekir. Profesyonel bir ekibe sahip bir denetim firması her zaman en iyi seçim olacaktır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir