1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

Kaba İnşaat Malzemeleri Nelerdir? 

Kaba İnşaat Malzemeleri Nelerdir? 
0

Bir ev yapımı için mutlaka kullanılması gereken malzemeler vardır. Evin nereye yapılacağı oturum şekli temel açma görevi gibi birçok süreç oluşmalıdır. En önemlisi tüm malzemelerin özenle hazırlanmasıdır. İlk önce kaba inşaat malzemelerinin temin edilmesi inşaat yapımının en önemli kurallarındandır. Malzemeleri kaliteli ve ilerleyen sürece göre alınması gerekir. Bu malzemelerin en başında betonun donma şeklini verebilmek için kalıplara ihtiyaç vardır. Kalıplar genelde tahta levha ve demir çubuklardan oluşmaktadır.

Kaba inşaatta kullanılan malzemeler şu şekildedir;

  • Kereste
  • Demir
  • Kum
  • Çakıl
  • Çimento
  • Tuğla
  • Çivi
  • Tel
  • Çatı veya tabla döküm betonu

Kaba İnşaatta Kullanılan Malzemeler

Kalıplar genellikle çok olarak metre kare ve yapımını sağlayacak ustanın belirlediği fiyatlara göre değişiklik göstermektedir . Tahta levha diğer adı ile kereste betonu sabitleyebilmek için çok önemlidir. Kullanılan kalıp kerestenin güncel metrekare fiyatı 5310 olarak belirlenmiştir.

Kaba inşaatta kullanılacak demir, çivi ve tel aynı çelik yapıya sahip olduğu için fiyatlar birbirine yakındır. Demir fiyatları nakliye ve tonaş bakımından 780$ olarak güncellenmiştir. Bir inşaatın yapısını oluşturan Kum ise çakıl kumu ve ince kum olarak ikiye ayrılır. Kum fiyatları nakliye edilecek alana göre metre küp olarak 220? den işlem görmektedir.

kaba i̇nşaat malzemeleri nelerdir?  1

Kaba inşaatta betonun donup sağlam bir yapı oluşturmak için yapışkan ve sertleşme özelliğine sahip Çimentolar kullanılmaktadır. Torba Çimento güncel fiyatları 85 olarak belirlenmiştir. Kaba inşaatın duvarlarını oluşturabilmek için tuğla örülmesi evin tamamlanmasındaki en büyük aşamasının tamamlanması demektir. Tuğla kullanılmak istenen evlerde tuğla fiyatları 13,5 fiyatları 2.30 8,5 Luk fiyatları 2.25 olarak işlem görmektedir.

Kaba inşaatta beton dökümü büyük araçların yardımı ile dikilen kolon ve tablalara dökülmesini sağlayan beton fiyatları ise metre küp olarak 1.200 TL olarak günceldir. Kaba inşaatın duvarlarını oluşturabilmek için tuğla örülmesi evin tamamlanmasındaki en büyük aşamasının tamamlanması demektir. Tuğla kullanılmak istenen evlerde tuğla fiyatları 13,5 Luk fiyatları 2.30 TL, 8,5 fiyatları 2.2 TL Kaba inşaatta konulması istenen çatı ise ahşap veya demir olarak ölçüye göre fiyat verilmektedir. Çatı işçilik ücreti ise 120 TL olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir