1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir?
Hafif Yapı Malzemeleri
1

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir? Sorusu son dönemlerde yaşanılan depremler ile birlikte inşaat sektöründe sıklıkla gündeme gelen malzemelerdir.

Geçmiş yıllara nazaran günümüzde büyük bir gelişim gösteren inşaat sektörü aynı zamanda yapı malzemelerinde çeşitliliğin artması ile de gündeme gelmeyi başarmıştır. Özellikle bina yükünü ciddi bir şekilde azaltan hafif yapı malzemeleri sıklıkla tercih edilen ve araştırılan malzemelerin başında gelmektedir. Yaşanılan son depremlerle birlikte inşaat yapacak olanların ise bu hafif yapı malzemeleri ile ilgili olarak birçok araştırma gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Sizlerde hafif yapı malzemeleri ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bu konudaki başlıklar

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir? Türkiye genç bir jeolojik yapıya sahip olduğu için deprem riski bulunan ülkelerden bir tanesidir. Bu durum ülkede can ve mal kayıplarına neden olabilir.

İnşaat sektöründe, kullanılan malzemelerinin yapı malzemeleri denir. Hafif yapı malzemeleri ise insan sağlığını korumak ve maliyetleri düşürmek için tercih edilir. Hafif yapı malzemeleri nelerdir?

  • Genleşmiş Perlit
  • Pomza
  • Genleşmiş Kıl
  • Cenleşmiş Vermikülit
  • Ytong, Gazbeton
  • Kum-Çakıl

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hafif yapı malzemeleri ön plana çıkanlardır. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe farklı alanlarda kullanılan birçok hafif yapı malzemesi olduğunu dile getirebiliriz.

Hafif Yapı Malzemeleri Depreme Dayanıklı Mı?

Hafif Yapı Malzemeleri Depreme Dayanıklı Mı? İnşaat teknolojilerinin gelişmesi nedeniyle bu ürünler çok daha fazla tercih ediliyor. Hafif malzemeler bina yükünü de ciddi şekilde azaltıyor. Bununla beraber depremin oluşturduğu yatay ve düşey yöndeki şiddetli sarsıntıların etkisi de azalıyor. Günümüzde büyük yapılarda hafif malzemeler tercih ediliyor. Böylece demir, çimento gibi ağır malzemelerin sayısı azalıyor. Hafif yapı malzemeleri binalara büyük bir katkı sağlıyor. İnşaatın sorunsuz ve doğru şekilde ilerleyebilmesi için doğru malzemeleri kullanmak gerekir. Malzemelerin tercihi yapıya ve bütçeye göre değişkenlik gösterebiliyor.

İnşaatlarda kullanılacak yapı malzemelerinin, inşaat süreci başlamadan belirlenmesi gerekir. Hafif yapı malzemesi seçimi yapılırken, yapı malzemesinin güvenli olup olmadığı bilinmesi gerekir.

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Hafif yapı malzemeleri kullanılan binaların ısıtma ve soğutma giderlerinin de azalmasını sağlıyor.Dünyanın her yerinde binalarda hafif yapı malzemeleri kullanılıyor. Türkiye’de de hafif yapı malzemelerine olan ilgi artmaya devam ediyor. Isı ve enerji tasarrufu sunan hafif yapı malzemeleri ayrıca deprem gibi riskli durumlarda insanların sağlığının da korunmasını sağlıyor.Hafif yapı malzemeleri son derece işlevsel ürünlerdir. Taşıma konusunda da asla zorluk çıkarmaz. Özellikle büyük yapılarda hafif yapı malzemeleri tercih edilir. Böylece binanın sahip olduğu yükte azaltılır. Hafif yapı malzemelerinin tercihinde en önemli noktalardan bir tanesi ekolojik olarakta avantaj sağlamasıdır. Hafif yapı malzemeleri çevreye daha az zarar vermektedir.

Hafif Yapı Malzemeleri

Hafif Yapı Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hafif yapı malzemelerini seçerken belirli konulara dikkat etmek gerekir. Malzeme seçiminde mutlaka inşaatın türüne göre hareket edilmelidir. Kullanılacak yapı malzemelerinin, inşaat sürecine başlanmadan belirlenmesi en önemli konular arasındadır. Seçilen malzemelerin miktarı da inşaat başlamada önce belirlenmelidir. Yapı malzemelerini seçerken bu ürünlerin güvenli olup olmadığı belirlenmelidir. İnşaatta tercih edilecek yapı malzemesinin iş güvenliği riski olup olmadığından emin olmanız gerekir.

Hafif Yapı Malzemesi Fiyatları Nelerdir?

Hafif Yapı Malzemesi Fiyatları ile ilgili olarak net olarak bir fiyatlandırmada bulunmak pek mümkün değildir. Bu tercih edeceğiniz ürün çeşidi ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Bu noktada tercih edeceğiniz firma dahi sizlere farklı fiyatlar sunacaktır. Bundan dolayı iyi bir piyasa araştırılması yapılarak hafif yapı malzeme fiyatları ortaya çıkarılmalı ve bütçenize uygun olarak bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir.

Bunun yanı sıra diğer Yapı Fiyatları ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Hafif Yapı Malzemeleri Nelerdir? Sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Hafif yapı malzemeleri her ne kadar inşaat sürecine başlanırken göz ardı edilse de bu işe girildiğinde büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Özellikle son dönemlerde inşaat maliyet fiyatlarına gelen yüksek zamlarla birlikte birçok kişi tarafından yakından takip edilmeye başlanılmıştır. Burada sizlere düşen çeşitli firmalardan fiyatlandırmalar alarak bütçenize uygun bir şekilde hareket etmek olacaktır. Bunun yanı sıra sizlerde hafif yapı malzemeleri ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Merhaba, makalede hafif yapı malzemelerinden bahsetmişsiniz ancak fiyatları hakkında bir bilgi bulamadım. Bu malzemelerin fiyatları hakkında nereden bilgi edinebilirim? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir