1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Bir Evin İskanı Nasıl Alınır

Bir Evin İskanı Nasıl Alınır
0

Ev alırken uzun araştırmalar sonrasında karar alınır. İnsanlar için önemli bir konu.  Çünkü bütün birikimlerini yatıracakları yapının sağlamlığı ve büyüklüğü bulunduğu konumu kadar önemli bir diğer konu ise evin tapusu evin ruhsatı ve iskan belgelerinin tamam olması oldukça önemlidir. İnşaat sektörlerinin insanların güvenini kazanabilmeleri için gerekli tüm belgelerin tamam olması gerekir. Bir inşaata başlamadan önce müteahhit ve ya ev sahibi evin yapımından önce yapması gerekenler yani gerekli izinlerin belediyeden alınması gerekir. Ev yapımı sürecinde gerekli belgeler ve özellikle iskan belgesi ile ilegili tüm bilgileri yazıda vereceğiz. 

Ev Yapmadan Önce Gerekli Belgeler Nasıl Alınır? 

Bir müteahhit evi yapmadan önce eğer arsa sahibi sahibiyle anlaşıp arsada yapılacak inşaattan sorumlu olduğuna dair sözleşme imzalanır. Böylece müteahhit yapacağı yapıyla ilgi tüm belgeleri hazırlamaya ve inşaatı işa etme izin belgesini almış olur. Bu süreçte evin bulunduğu belediyeden yapı inşası için ruhsat dilekçesi belediyeye bildirir. Ruhsat işlemleri tamamlandıktan sonra evin inşaasına başlayabilir. Ancak müteahhit inşaata başlamadan önce yapacağı inşaatın plan ve projesini yine belediyeye sunarak inşaata başlar. O inşaatı gösterdiği projeye uygun bir şekilde tamamlamak zorundadır.

Belediyeden alınan ruhsat mevzuatına göre en geç 2 yıl içerisinde yapının inşaasına başlamak gerekir. Yapı inşasına başlandığı taktirde ise en geç 5 yıl içerisinde yapının tamamlanması gerekir. Belediye yapının tamamlanma projesine göre olup olmadığını kontrol etmek için belediye tarafından bir memur görevlendirilir. Ve inşaatın gösterilen projeye uygun bir şekilde tamamlandığına karar verildikten sonra iskan belgesinin verilmesi uygun görülür. 

İskan Belgesini Almanın Faydaları Nelerdir?

Bir evin iskan belgesinin olması o evin oturum iznin olduğu anlamına gelir. Evin oturum izni olması da evin yapısıyla ilgili herhangi bir sorunun olmadığını gösteriyor. Ayrıca iskan belgesi olmayan yapı hala inşaat olduğu görülür. İskan belgesi alınamayan yapının üzerine herhangi bir konut kredisi çekilemez. Ayrıca yapının elektrik, su ve doğalgaz abonelerini de almak mümkün değildir. Kısacası iskan belgesi olmadan evin kullanmak mümkün olmuyor. Oldukça önemli olan bu belgeyi alıp tüm belgelerin tamamlanması yapı sahibinin yararına olacak. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir