1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Müstakil Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?

Müstakil Ev Ruhsatı Nasıl Alınır?
0

Ev oturma ruhsatı bağlı olunan belediyeden alınır. Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı kullanma izni birimlerine yapılmış olan müracaat sonrası incelemeler bu birim tarafından gerçekleştirilir. Yapının ruhsatına uygun olarak zamanında yapılması halinde yapıya oturma ruhsatı verilir. Yapı ruhsatı alabilmek için bir takım belgeleri temin edilip uygun şekilde verildikten sonra yapı ruhsatı alınabilir. İskan belgesinin düzenlenmesi ve yapılan başvuruların değerlendirilmesi yaklaşık olarak 30 gün içinde sonuçlandığı görülür. Yapı ruhsatı alan kişi yapacağı inşaata 2 sene içinde başlayabilme durumu söz konusu olur.

Belediyeden Ev İçin İnşaat Ruhsatı Nasıl Alınır?

Yapı ruhsatı için gerekli olan bir takım belgeler vardır. Bu belgelerin tamamlamazsın sonrasında başvuru yapılır. Gerekli olan belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yapı ruhsat işlemi dilekçesi
  • Taahhütname
  • Tapu belgesi 
  • İnşaatın mimarı projesi
  • İnşaatın statik projesi
  • Çevre ve peyzaj projeleri
  • Elektrik mekanik ve tesisat projeleri
  • Çevre ve temizlik vergisi için borcum olmadığına dair yazı

Bunlar tamamlandıktan sonra yapı kullanım izin belgesi almak isteyenlerin ödemesi gereken bedeller bulunur. Eğer eviniz bir rezidans içinde ve binanızın oturma için metrekare ve altında ise metrekare başına güncel olan fiyat alınır.

Ev Ruhsatı Ne Kadar Süre İçinde Onaylanır?

İnşaat ruhsatı başvuru işlem yapıldıktan sonra 30 gün içinde ruhsat çıkar. İnşaat ruhsatı belirlenmiş olan proje kapsamında bir inşaatın yapımına başlanması için verilen izin belgesidir. Bir de ev inşaatı harcı hesaplaması bulunur. İnşaat harcı inşaatın metrekaresi ile bina inşaatı harcı metre kare hesaplaması sonucunda ortaya çıkar. Örneğin 5. grup belediyede 100 metrekare inşaat için ödenmesi gereken harç tutarı metre kare başına güncel olan fiyattan hesaplanır. İmar durum belgesi alma ücreti vardır.

Mimari uygulama projesi tamamlanarak gerekli olan evrakların da mimara teslim edilmesi ile alakalı belediyede ön onay alınabilir. Ön onay aşamasından sonra proje toplanma olarak inşaat alanı 200 metrekare üzerinden ise mimar tarafından yapı denetim sistemine proje bilgileri girilmiş olup ve havuzdan bir yapı denetim firması atanma talebinde bulunur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir