1. Anasayfa
  2. İnşaat Malzeme Fiyatları

10 Adet Güneş Paneli Ne Kadar Elektrik Üretir? 

10 Adet Güneş Paneli Ne Kadar Elektrik Üretir? 
0

2022’de piyasadaki çoğu güneş paneli 250 ila 400 watt arasında güç üretiyor. Bu güneş paneli çıkış numaralarına, genellikle panel adının yanında “245W”, “300W” veya “345W” içeren güneş enerjisi kurulum teklifinizden rastlayabilirsiniz. Hepsi bir güneş panelinin watt, kapasite ve güç çıkışına atıfta bulunuyor. Bir güneş panelinin ne kadar enerji ürettiği nasıl hesaplanır Tüm güneş panelleri, standart test koşulları altında ürettikleri DC (doğru akım) güç miktarına göre derecelendirilir.


Güneş Panelinin Ne Kadar Enerji Ürettiği Nasıl Hesaplanır?

Güneş paneli çıkışı watt (W) birimiyle ifade edilir ve ideal güneş ışığı ve sıcaklık koşulları altında panelin teorik güç üretimini temsil eder.  Bugün piyasadaki çoğu ev tipi güneş paneli, 250 ila 400 watt arasında değişen güç çıkış değerlerine sahiptir ve daha yüksek güç oranları genellikle daha düşük güç oranlarına tercih edilir olarak kabul edilir. Güneş enerjisi fiyatlandırması tipik olarak dolar başına watt ($/W) olarak ölçülür ve toplam güneş paneli watt değeriniz güneş sisteminizin toplam maliyetinde önemli bir rol oynar.

10 adet güneş paneli ne kadar elektrik üretir?  1

Örneğin, çok güneşli bir bölgede günde 5 saat doğrudan güneş ışığı alıyorsanız, güneş paneli çıkışınızı şu şekilde hesaplayabilirsiniz: 5 saat x 290 watt (bir premium güneş panelinin watt değeri) = 1.450 watt-saat veya kabaca 1,5 kilovat saat (kWh). Böylece, dizinizdeki her bir güneş panelinin çıktısı yılda yaklaşık 500-550 kWh enerji üretecektir.

Güneş Panelinin Ürettiği Enerjiyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Günümüzde çoğu silikon bazlı güneş pili, kendilerine çarpan güneş ışığının yaklaşık yüzde 20’sini kullanılabilir güneş enerjisine dönüştürebilir ve bu da panellerin 400 watt’ı aşan güce ulaşmasına neden olmuştur. Daha yüksek verimlilik = daha fazla enerji, bu nedenle yüksek verimli güneş panelleri genellikle eviniz için daha fazla elektrik üretecektir. Güneş panellerinizin gölgelenmesi daha düşük üretime yol açacaktır. Güneş paneli watt değerleri, güneşi engelleyen bir gölge olduğunda bir panelin düşürülmüş çıktısını hesaba katmaz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir