1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

İskanı Olmayan Evin Tapusu Olur mu? 

İskanı Olmayan Evin Tapusu Olur mu? 
0

Ev almadan önce dikkat edilmesi gereken birçok önemli konu vardır. Ev almak isteyenler büyük bir araştırma yapıp evin aradıkları ev olduğuna emin olmaları gerekir. Ev birçok kişinin en büyük hayalidir. Kira derdinden kurtulmak için tüm birikimlerini ortaya koyan insanlar aldığı evin beklentisini de karşılamasını isterler. Peki bu beklentiler sadece evin mimari yapısı, konumu, büyüklüğü ve sağlamlığı mı? Elbette bu saydıklarımız da çok önemli fakat daha da önemli olan konu evin kanunlara uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığıdır. Bu konuya dikkat edilmezse şayet harcadıkları paralar boşa gitmiş olabilir. Bu yüzden bir ev alındığında evin yapısına konumuna ve gerekli belgelere sahip olup olmadığına yani ruhsatı tapusu iskan belgesi olup olmadığına dikkat etmekte fayda var. Çünkü ev almak büyük bir yatırım ve oldukça önemli bir konu. Peki alacağınız evin hangi belgelere sahip olması gerekir açıklayalım. 

Ev Almadan Önce Olması Gereken Belgeler Nelerdir?

Ev yapmadan önce bir çok işlemi yerine getirmek veya evi müteahhitten alacaksanız bu işlemlerin olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Peki bu işlemler nelerdir? Öncelikle arsa inşaat sahibinin değil ise müteahhit ile anlaşarak yapılacak ise arsa sahibi ile müteahhit arasında bir yapı sözleşmesi imzalanır. Böylece müteahhit yapacağı yapıyla ilgili bütün sorumluluğu üstlenmiş olur. Daha sonra belediyeden inşaat yapımı için izin yani ruhsat alınır. Ayrıca inşaatın plan projesi de belediyeye sunulur. Bu plana göre yapı yapılmak zorundadır.  Ruhsat alındıktan en geç 2 yıl içinde evin yapılmaya başlanması ve inşaatın en geç 5 yılda bitmesi gerekir. Biten evin iskan belgesini almak için müteahhit veya ev sahibi belediyeye başvuruda bulunur. Belediyeden görevlendirilen memur evin projeye uygun olarak inşa edildiğini tasdik ederek iskan belgesi alınır. 

İskan Belgesi ve Arsa Tapusu Gerekliliği

 İskan belgesi dışında arsa tapusu ve evin ruhsatı varsa arsa olarak görünür ve ruhsatında varsa ev inşaat olarak kayıtlarda görünür. Tamamlanmamış evinde oturma izni yeni iskan belgesi olmadığından eve abonelik verilmez. Evde elektrik su doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar kullanılamaz. İskan belgesi olmayan ev satın alınmamalı ve ya iskan belgesi almak için gerekli şartları yerine getirmek gerekir. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir