1. Anasayfa
  2. Yapı Fiyatları

Beton Yerine Ne Kullanabilirim?

Beton Yerine Ne Kullanabilirim?
Beton Yerine Ne Kullanabilirim
1

Beton Yerine Ne Kullanabilirim? Sorusu maliyetinin artması ile birlikte yerine benzer bir yapı malzemesi tercih edecekler tarafından araştırılan bir konudur.

Günümüzde beton, inşaat yapı malzemelerinde hemen hemen tüm mimarlar tarafından tercih edilen bir yapı malzemesidir. Geçmiş yıllarda inşaatlarda toprak kullanılıyorken günümüzde pratiklik sağlaması ve maliyetli oluşu açısından beton yerine tercih edilecek malzemelerin üzerinde durulmaktadır. Bundan dolayıdır ki birçok kişi betona alternatif olarak yapı malzemesi araştırmaktadır. Sizlerde beton yerine kullanabileceğiniz malzemeler ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Beton Yerine Ne Kullanabilirim? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bu konudaki başlıklar

Beton Yerine Ne Kullanabilirim?

Beton Yerine Ne Kullanabilirim? İnşaat ve yapı işlerinde beton yerine ne kullanılır? İnşaat ve yapı işlerinde günümüzde en çok beton malzemesi kullanılıyor. Fakat çevresel etkileri düşünüldüğünde daha az zarar veren alternatif malzemeler, beton yerine kullanılabiliyor. Bu alternatif malzemeler arasında saman balyası, kenevir betonlar, çelik, ahşap ve taş yer almaktadır. Bu yapılar gerek ekosistem için gerekse maliyet açısından uygunluğu ile birlikte tercih edilen yapı malzemeleridir. Sizlere başlıklar halinde alternatif malzemeleri açıklayacağız.

Bunun yanı sıra diğer Yapı Fiyatları ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Alternatif Yapı Sistemleri

Modern yapılar çoğalmadan önce, inşaatlarda toprak kullanılıyorken günümüzde pratiklik sağlaması ve maliyetli oluşu açısından daha çok beton kullanılıyor. Fakat mimari alanda alternatif yapı sistemleri yaygınlık gösterdikçe beton yerine farklı yapı malzemeleri tercih ediliyor.

Çevrenize baktığınızda beton yapı haricinde pek fazla yapı göremeseniz de mimari süreçlerde modern tekniklerin uygulanması ile birlikte farklı yapı malzemeleri tercih edilebiliyor. Peki beton yerine kullanılabilen alternatif malzemeler nelerdir, şöyle açıklanıyor.

beton yerine ne kullanabilirim
beton yerine ne kullanabilirim

Beton Yerine Kullanılan Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Günümüzde beton, inşaat yapı malzemelerinde hemen hemen tüm mimarlar tarafından tercih ediliyor. Betonarme modern yapılarının salgıladığı karbondioksit ve sera gazı dünyaya büyük ölçüde ve uzun vadede ciddi zararlar veriyor. Bu anlamda çevresel sürdürülebilirlik kapsamında tercih edilen alternatif yapı malzemeleri şöyle sıralanıyor.

Saman Balyası

Sürdürülebilirlik projelerinde adından söz ettirmeyi başaran saman balyaları, betonun yerini tutabilen güçlü yapı malzemeleri arasında yer alıyor. Yapımı betonarme yapılar gibi hızlı gerçekleşmese de yüksek ısı yalıtımı sağlıyor.

Kenevir Betonlar

Kenevirin iç odunsu liflerinden elde edilen kenevir betonlar, betonarme yapılar yerine tercih edilen alternatif yapı sistemlerinde sıklıkla tercih edilebiliyor. İnşaat yapımında kireç ile kullanılan kenevir betonlar, oldukça dayanıklı ve hafif olduğu için taşıma sırasında betonla kıyaslandığında ciddi bir zaman kazanımı sağlıyor.

Taş

İnşaatlarda kullanılan önemli bir yapı malzemesi olan beton muadili nedir? Henüz modern inşaat tekniklerinin gelişme göstermediği ilk çağlardan itibaren barınak yapımlarında taş kullanılıyorken, günümüzde modern yapılara alternatif olarak taş farklı bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Özellikle villalara modern bir görünüm kazandıran taşlar, günümüzde kırsal bölgelerde halen varlığını sürdürüyor.

Ahşap

Doğada varlığını koruyan ahşap binalarda ağaçlar kullanılıyor. Çevreyi koruyucu yöntemlerle ortaya çıkarılan ahşap binalar, betonarme yapılar ile kıyaslandığında daha dayanıklı olduğu söylenebiliyor. Özellikle doğal afetlere karşı oldukça dayanıklı olan ahşap malzeme ile 4-5 kata kadar dayanıklı binalar inşa edilebiliyor. Özellikle yörenin uygunluğuna istinaden son dönemlerde birçok alanda ahşap yapıların oluşturularak kullanılmaya başlanıldığını görebilmek mümkündür.

Çelik

İnşaat yapımında kullanılan çelikler, mühendislik bilgisi gerektiriyor. Her ne kadar yapımında mühendislik bilgisi ve ustalık gerektirse de özellikle modern deprem mimarilerinde vazgeçilmez bir yapı olarak tercih ediliyor. Betona alternatif malzemeler arasında yer alan çelik hem çevresel sürdürülebilirlik hem de doğal afetlere karşı koruyuculuğu açısından modern mimari yapılar da kullanılmaya devam ediyor. Çelik yapılar özellikle prefabrik evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde yapı malzemesi fiyatlarında yaşanan artışın çelik prefabrik ev fiyatlarının da artmasına neden olduğunu görmekteyiz.

Beton Yerine Ne Kullanabilirim?

Beton Yerine Ne Kullanabilirim? Sorusu ile ilgili olarak ön plana çıkan ve edinmeniz gereken bilgileri sizlere kısa ve öz bir şekilde sunmaya çalıştık. Betonarme modern yapılarının salgıladığı karbondioksit ve sera gazı dünyaya büyük ölçüde ve uzun vadede ciddi zararlar vermektedir. Bundan dolayı alternatif olarak saman balyası, kenevir betonlar, çelik, ahşap ve taş kullanılmaktadır. Sizlerde bu yapı malzemeleri ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Makale için teşekkürler! Beton dışında kullanılabilecek diğer malzemeler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Özellikle ahşap yapı sistemi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ahşap ne kadar dayanıklı olabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir